NHL Network on tehnyt jälleen perinteisen listauksensa taalaliigan 50 parhaasta pelaajasta. Lista on suomalaisittain komeaa luettavaa.
NHL Network nostaa Florida Panthersin Aleksander Barkovin listalla 15:nneksi. Colorado Avalanchen Mikko Rantanen löytyy heti seuraavalta sijalta.
Listauksessa 50 parhaan joukkoon nostettiin edelleen kaksi muuta suomalaispelaajaa, eli Carolina Hurricanesin Sebastian Aho ja Dallas Starsin Miro Heiskanen. Aho rankattiin sijalle 21 ja Heiskanen 32:nneksi.
Barkov ja Rantanen keräävät ansaittua suistutusta NHL Networkin asiantuntija Mike Ruppilta.
– Hän on Selke-voittaja (paras puolustava hyökkääjä), joka on tehnyt parhaalla kaudellaan 96 tehopistettä. Kun nuo kaksi asiaa yhdistetään, niin se on uskomatonta, Rupp ylistää Barkovia.
Rantanen on tehtaillut kausi toisensa jälkeen huippupisteitä, mutta Rupp uskoo, että yhä parempaa on vielä tulossa.
– Uskon, että emme ole nähneet vielä hänen huippuaan. Tämä kaveri on nostanut joka vuosi maalikeskiarvoaan.
NHL Networkin laatima 50 parhaan pelaajan lista löytyy tämän tekstin alta.

































