Jääkiekon SM-liiga Oy:n ylimääräinen yhtiökokous on päättänyt myöntää Kiekko-Espoo Oy:lle ehdollisen Liiga-lisenssin kaudelle 2024-25. Liigan lisenssikomitea on sen sijaan hylännyt TUTO Hockey Oy:n lisenssihakemuksen kaudelle 2024-25.

Liiga tiedotti asiasta keskiviikkona iltapäivällä. TUTO Hockey Oy julkaisi pian sen jälkeen tiedotteen verkkosivuillaan.

– TUTO Hockey Oy on vastaanottanut sähköpostilla tänään 20.12.2023 klo 14.29 liigalisenssikomitean päätöksen. Päätös oli edelleen TUTOn kannalta negatiivinen ja TUTO tulee valittamaan päätöksestä Urheilun oikeusturvalautakuntaan.

– Haluamme myös pitäytyä valitsemassamme linjassa koskien tiedottamista ja avaamme medialle päätöksen perusteet. Tiedotustilaisuuden ajankohta ilmoitetaan myöhemmin, TUTO Hockey OY:n hallitus toteaa.

Lue myös:Sieltä se tuli: Kiekko-Espoolle on myönnetty ehdollinen Liiga-lisenssi – TuTolle takaisku

LUE MYÖS: Näkökulma: Se taisi olla tässä – kaksi Kultaleijonaa lopettaa uransa? (LeijonaUutiset.fi)