Jääkiekon SM-liigakauden huipennus alkaa tänään perjantaina, kun finaalisarja Rauman Lukon ja TPS:n välillä alkaa.
TPS:n nuori komeetta Juuso Pärssinen lupailee, että TPS lähtee valmiina finaalisarjaan.
Lukko on finaalien suuri suosikki, mutta Pärssinen uskoo kuitenkin, että TPS on valmiina haastamaan.
– Tosi tasainen ottelupari on tulossa. Lukko on todella hyvä joukkue ja meillä oli runkosarjassakin tosi tasaisia ja kovia pelejä, Pärssinen ennakoi Liigan sivuilla.
Pärssisen mukaan TPS tietää, miten Lukko kaadetaan. Raumalaisten vahvuudet tunnetaan.
– Lukko on hyvä joukkue hyökkäämään. Meidän on pyrittävä pitämään oma pää puhtaana ja sitten aktiivisesti iskeä, kun saadaan paikka. Jos saamme oman hyökkäyspelimme rullaamaan, niin hyvä tulee.
– Lähdemme rohkeasti peliin emmekä mene vain katselemaan. Tiedämme mihin parhaimmillamme pystymme.
Ennen finaalisarjaa TPS on pudottanut jo kaksi kovaa joukkuetta. Ensin kaatui Pelicans ja sitten HIFK. Onko nyt vielä yhden sensaation aika?
Finaalisarjan ensimmäinen ottelu pelataan Raumalla. Finaali alkaa kello 18.30.































