Kaukalon ykköstähdeksi valittiin maalivahti Antti Raanta. Hän venyi kiekon eteen 26 kertaa ja kirjautti tililleen kauden ensimmäisen nollapelinsä. Se oli Raannalle samalla ensimmäinen nollapeli Hurricanes-paidassa.
Kolmostähden tittelin vienyt Teräväinen (2+0) heilutti verkkoa kahdesti. Hän osui ensin alivoimalla ja sitten ylivoimalla. Teräväisen kauden saldo on nyt 30 ottelua ja 9+16=25 pistettä.
Teräväinen laukoi kummankin osumansa suoraan syötöstä. Ensin Sebastian Aho tarjoili 2-0 -maalin alivoimalla. Sitten Teräväinen muutti ylivoimalla lukemiksi 3-0 -suoraan Martin Necasin poikittaissyötöstä.
Aho (0+2) avusti myös Teräväisen ylivoimamaalissa. Koronalistauksen takia kolmesta edellisestä ottelusta sivussa ollut Aho on nyt saalistanut vähintään kaksi tehopistettä viimeisessä kuudessa pelaamassaan ottelussa.
Myös Jesperi Kotkaniemi (0+1) pääsi tehopisteen makuun. Viime kesänä Montrealista Carolinaan siirtynyt Kotkaniemi merkittiin syöttäjäksi ylivoimalla syntyneeseen Nino Niederreiterin 1-0 -voittomaaliin. Kotkaniemellä on nyt kasassa 7+7=14 pistettä.
Carolinan puolustaja Jaccob Slavin kirjautti kamppailussa tehot 0+3.
Lue myös:Kaunis yhdistelmä – Patrik Laine maalasi paluuottelussaan































