Jääkiekkoliigassa pelattiin tiistaina neljä ottelua. Tampereella kohtasivat Tappara ja TPS.
TPS jatkoi kovaa virettään ja kaatoi Tapparan 4-2.
TPS on hyvässä flow-tilassa ja sen voittoputki venyi jo seitsemän ottelun mittaiseksi.
– Kyllä rehellisyyden nimissä TPS oli meiltä selvästi parempi kahdessa ensimmäisessä erässä, Tapparan Jussi Tapola sanoi.
– Kolmannessa erässä saimme vähän kiriä päälle ja asioita ja arvoja kuntoon, mutta kaksi ekaa erää oli kyllä luokatonta pelaamista meiltä. TPS oli hyvä tänään ja se oli heidän ansiotaan ja me olimme huonoja ja peli päättyi 4-2, Tapola jatkoi.
Tapola ei siis kiistänyt TPS:n paremmuutta, mutta tuomareista hän halusi jälleen puhua.
– Kyllä tällä kaudella on ollut niin, että aina kun joku kaatuu, niin käsi nousee ja samalla menee muita rikkeitä ohi. Se menee toki molemmin puolin, mutta siihen toivoisi, että voisimme siihen puuttua ja kehittää sitä asiaa. Mutta tämä peli ei tuomareihin kaatunut. Me olimme heikkoja ja TPS hyvä, mutta tämä asia toistuu pelistä toiseen, Tapola kummasteli.






























