HELSINKI.Vaasan Sport onnistui aiheuttamaan HIFK:lle suuria vaikeuksia jääkiekkoliigassa keskiviikkona.
Lopulta HIFK kairasi kuitenkin täyden pistepotin 2-1-tuloksella.
Sport jätti kuitenkin kaiken jäälle ja taisteli loppuun asti. Tasoituskaan ei ollut kovin kaukana ilman maalivahtia.
– En pääse oikein moittimaan mistään joukkuetta. Ensimmäiset kaksi erää varsinkin pystyimme pelaamaan ihan suunnitelman mukaan. Kolmannessa erässä tuli sitten kolme jäähyä, mitkä söivät meidän hyökkäyspelaamisen käytännössä kokonaan pitkäksi aikaa. Lopussa meille sitten tarjottiin ihan reilullakin ylivoimalla mahdollisuus tehdä tasoitus, mutta se ei onnistunut, Sportin päävalmentaja Risto Dufva summasi.
Sport esitteli keskiviikkona myös uuden hyökkääjän, TPS:stä siirtyneen Simon Suorannan. Suoranta ei enää päätöserässä kuitenkaan pystynyt pelaamaan.
– Hän on tietenkin pitkään ollut tuossa pelaamatta ja kehittynyt ainostaan harjoituksissa. Pelituntuma ei näin tietenkään ole hyvä. Pelituntuma kasvaa vain sillä, että pelaaja pelaa pelejä, Dufva muistutti lajin lainalaisuudesta.
Pelituntuman puutteen vuoksi Suorantaa ei kuitenkaan otettu pelistä kesken kaiken pois.
– Pieni tälli tuli, Dufva vahvisti.
Ville Hirvonen
































