SM-liigaseura KooKoon koronatilanne on ikävä. Joukkueen toiminta on jäädytetty tämän viikon ajaksi.
KooKoo päivitti koronatilannettaan keskiviikkona, eikä tilanne ole mennyt ainakaan parempaan suuntaan.
KooKoo julkaisi keskiviikkona avoimen kirjeen, missä se kertoi tilanteensa vain pahentuneen.
– KooKoo tiedotti jo viime viikolla joukkueen koronavirustapauksesta, mikä tarkoittaa sitä, että joukkueemme on toista viikkoa putkeen koronan kourissa. Tämän päivän laskujen mukaan Liiga-joukkueessamme on nyt yhteensä 17 positiivista koronavirustartuntaa. Aiemmin myös U20-joukkueesta löytyi positiivinen testitulos, KooKoon toimitusjohtaja Sakari Välimaa kirjoittaa seuran sivuilla.
– Koko tämän viikon ajan toimintamme on ollut keskeytettynä ja tarkoituksemme on palata arkeen maanantaina 17.1.2022 niiden pelaajien kanssa, joiden kanssa se on mahdollista. Olemme joutuneet jälleen siirtämään sekä koti- että vierasotteluitamme ja joudumme todennäköisesti tekemään niin vielä myös ensi viikolla, mutta tiedotamme tarvittaessa mahdollisista siirrettävistä otteluista.
Tunnelin päässä näkyy kuitenkin myös valoa, jos tilannetta verrataan vaikkapa kevääseen 2020 tai 2021.
– Kymsoten uuden päätöksen mukaisesti, vain sairastuneet ja positiivisen testituloksen saaneet asetetaan eristykseen, mutta muiden osalta ei ole karanteeneja enää käytössä ja joukkue asetettiinkin Kymsoten toimesta vain oirevointiseurantaan ensimmäisten positiivisten testitulosten jälkeen.
Lue myös:Kertooko tämä SM-liigaseurojen hädästä? Joukkue kaupittelee päävalmentajan paikkaa 100 000 eurolla
































