Pittsburgh Penguins on solminut nelivuotisen jatkosopimuksen supertähti Jevgeni Malkinin kanssa. Seura kertoi asiasta omilla viestintäkanavillaan.
Malkinin uuden sopimuksen kokonaisarvo on 24,4 miljoonaa dollaria. Näin ollen hän tienaa reilut kuusi miljoonaa dollaria tulevalla kaudella.
Venäläistähden jatkosopimus tuli hieman puun takaa viime päivien spekulaatioiden jälkeen. Pelaajan tyytymättömyys neuvottelutilanteeseen Pittsburghin kanssa tuotiin julki lukuisista eri lähteistä ja hänen uskottiin lähes varmasti tarkastelevan vaihtoehtoja vapaana agenttina.
Näin ei kuitenkaan nyt tapahdu, vaan Malkin jatkaa uraansa seurassa, jota on edustanut koko NHL-uransa. Se on kestänyt yhteensä 16 kautta, joiden aikana Malkin on pelannut 981 NHL-ottelua. Hän on iskenyt niissä käsittämättömät 1146 tehopistettä.
– Jevgeni on sukupolvensa lahjakkuus, joka tullaan muistamaan yhtenä parhaista pelaajista NHL:n historiassa, Pittsburghin GM Ron Hextall totesi seuran tiedotteessa.
Malkin on voittanut Stanley Cupin kolmasti Pittsburghin riveissä. Maajoukkuetasolla hän on voittanut kaksi MM-kultaa Venäjän paidassa.
Lue myös:
Pittsburgh solmi jatkon ruotsalaishyökkääjän kanssa – Jevgeni Malkinin tulevaisuus edelleen auki
Lue myös:
NHL-legenda päättää upean uransa






























