Jääkiekon SM-liiga jatkuu lauantaina. KalPa kohtaa Kuopiossa HIFK:n.
KalPa lähtee ainakin kotisivujensa ennakon mukaan valtavalla itseluottamuksella illan otteluun. KalPa on otsikoinut kotisivujensa ennakon ”KalPa kylvettämään IFK:a Olvi Areenan lauantailöylyillä”.
KalPan uhoon on syynsä. Onhan joukkue ollut viime vuosien aikana HIFK:lle todella paha vastus.
– KalPa on ollut viime vuosina IFK:lle sitkeä pala purtavaksi. Viimeisestä kahdeksasta Liiga-ottelusta kuopiolaiset ovat voittaneet peräti kahdeksan. Olvi Areenalla KalPa on ollut selvästi niskan päällä – edelliset viisi Olvi Areenalla pelattua KalPan ja HIFK:n välistä ottelua on päättynyt kotijoukkueen voittoon. HIFK:n edellinen voitto Kuopiosta Liigassa on marraskuulta 2019, KalPa toteaa ennakossaan.
HIFK kiinnostaa Savossa. KalPa kertoi lauantaina sosiaalisessa mediassa, että Niiralan monttu on tulossa täyteen.
HIFK aloittaa lauantaina perinteisen ”Tour de bönden”. Kuopiosta helsinkiläiset matkaavat torstaiksi Poriin Ässien vieraaksi ja perjantaina se kohtaa Turussa TPS:n.
































