Raimo Helminen on piiskannut Turun Palloseuran tuimaan vireeseen jääkiekon SM-liigassa. Perjantaina TPS voitti KooKoon Turussa 4-2.

Samalla TPS nousi jo KooKoon ohi sarjataulukossa kolmanneksi.

TPS:n päävalmentaja Raimo Helminen piti ottelua tasaisena.

– Tosi tasaväkinen peli oli tänään. Ensimmäinen erä oli KooKoon. Toiseen erään päästiin sitten hyvin peliin mukaan ja tehtiin paljon paremmin töitä. Kolmas erä oli sitten tietysti johtoasemassa pelaamista ja silloin pelistä tulee väkisinkin taistelua ja jäähyjä sinne sun tänne, Helminen mietti lehdistötilaisuudessa.

– Mutta hyvin jätkät taisteli taas ja löysi tien voittoon. Ollaan siihen tyytyväisiä ja arvostetaan poikien panosta, Helminen summasi.

TPS:n kausi on ollut todella vahvasti nousujohteinen. Nuori joukkue on parantanut koko ajan ja liitää nyt jo neljän voiton putkessa. ”Raipe” suhtautui maltillisesti siihen, että TPS nousi jo kolmanneksi sarjassa.

– Kyllähän se varmasti kertoo siitä, että joukkue on sitoutunut ja tekee sitä työtä sinne yhteiseen pottiin. Se on ainoa keino menestyä. Sarjahan on erittäin tasainen ja siellä (kärjessä) on monta joukkuetta. Mutta me ollaan siellä mukana, Helminen sanoi.

Teksti Ville Hirvonen

LUE MYÖS: Suomen keihästähti puhui suunsa puhtaaksi EM-pettymyksen jälkeen (UrheiluAreena.fi)