Pohjois-Amerikan kaukaloista kolmen vuoden tauon jälkeen jääkiekon Liigaan palannut Rauman Lukon hyökkääjä Jonne Tammela asetteli keskiviikkona sanansa tarkasti puhuessaan SM-liigan uudesta linjauksesta päähän kohdistuviin taklauksiin liittyen.
SM-liiga kertoi tällä viikolla suhtautuvansa jatkossa vakavammin päähän kohdistuneisiin taklauksiin ja koventavansa rangaistuksia.
Tammela, 22, puntaroi aihetta tarkoin keskiviikkona pelatun HIFK-Lukko-ottelun jälkeen.
– En tiedä haluanko sanoa siitä mitään, jotta en sanoisi jotain väärää, Tammela aloitti varovaisesti.
Hiukan mietittyään Tammela suostui kuitenkin sanomaan enemmänkin.
– Fakta on se, että jääkiekko on minun mielestäni sitä, että siihen kuuluu puhtaat ja peliä edistävät taklaukset. Niin sanotuissa ylilyöntipommeissa ei niin kauheasti järkeä ole. En halua sen enempää sitä linjausta kommentoida. Se on mitä se on ja sen mukaan pelataan, Tammela sanoi.
Tammela ei osaa sanoa vähentääkö uusi linjaus taklausten määrää SM-liigassa.
– Se on hankala sanoa. Aika varmaan näyttää sen. Ei siinä mun mielestä ole mitään ongelmaa, jos taklataan puhtaasti ja ne taklaukset edistävät peliä. Kyllä kaikki varmasti näkee, jos joku tahallaan ajaa päähän ja mikä taas sitten on vahinko. Se pitäisi olla se, mitä katsotaan, kun näitä katsellaan videolta ja tuomitaan, Tammela linjasi.
Tammelalla on asiaan perspektiiviä. Hän pelasi kolme vuotta Pohjois-Amerikassa Tampa Bay Lightningin organisaatiossa. Vaikka pelejä kertyi vain farmisarja AHL:n puolella, tietää Tammela nyt Euroopan ja Pohjois-Amerikan pelilliset erot. Pohjois-Amerikassa peli on usein fyysisempää ja suoraviivaisempaa. Vauhdit ovat kovat, joten joskus voi sattua pahastikin.
– En usko, että kukaan haluaa ketään tuolla tahallaan vahingoittaa sillä tavalla, että ura loppuisi. Ehkä se on nyt ihan hyvä, että on sellainen pieni pelote olemassa, Tammela aprikoi uudesta Liigan linjauksesta.
Tammelan mukaan laji on muuttunut vuosien varrella jo pelkästään niistä ajoista, kun hän itse pelasi edellisen kerran Liigassa ja KalPan riveissä.
– Ehkä meidän oma joukkue on pelannut suoraviivaisempaa ja enemmän taklaavaa peliä. Jos verrataan Pohjois-Amerikkaan, niin siellä on paljon enemmän kulmissa vääntämistä ja todella isoja ja vahvoja jätkiä. Ehkä täällä Suomessa on helpompi pelata kulmissa. Se johtuu varmaan siitä paikallisesta pelityylistä ja siitä, minkälaisia jätkiä sinne hommataan ja tietysti myös kaukalon koko vaikuttaa kanssa. Ehkä se (AHL) on kuitenkin vielä fyysisempi liiga kuin SM-liiga, Tammela arvioi.
Ville Hirvonen, Helsinki































