Patrik Laine teki uransa kahdeksannen hattutempun jääkiekon NHL-liigassa lauantaina. Laineen kolme ylivoimamaalia johdattivat Winnipeg Jetsin 5-2 -kotivoittoon Ottawa Senatorsista.
– On aina hauska pelata ylivoimaa, mutta tietenkin vielä hauskempaa, kun syntyy maaleja. Tämä oli hyvä päivä, Laine totesi NHL:n verkkosivuilla.
Ylivoimaosumat eivät olleet tällä kertaa suomalaistähdelle tuttuja laukauksia suoraan syötöistä aloitusympyrän kaarelta. Lainen muutti lukemiksi 3-1 iskettyään irtokiekon lähietäisyydeltä sisään. Hän ohjasi 4-2 -pukukoppimaalin 12 sekuntia ennen jälkimmäistä taukoa.
– Minun täytyy löytää uusia tapoja tehdä maaleja, Laine sanoi Winnipegin verkkosivuilla.
Laine täydensi hattutemppunsa itse käynnistämänsä vastahyökkäyksen päätteeksi. Hän oli pysäyttänyt Ottawan menon toiseen suuntaan.
– En ole tehnyt kovin montaa maalia siltä omalta paikaltani, joten yritin muuttaa hommaa hieman, mennä eri paikkoihin ja saada niitä rumia maaleja ja ohjauksia, Laine jatkoi.
Laineella on nyt kasassa 23 osumaa. Hän on tehnyt viimeisessä kahdeksassa ottelussa kahdeksan maalia.
WINNIPEG – OTTAWA5-2 (1-0,3-2,1-0)
1-0 Neal Pionk (Mason Appleton, Kyle Connor) 8:48
1-1 Jean-Gabriel Pageau (Brady Tkachuk) 20:25
2-1 Kyle Connor (Nikolaj Ehlers, Anthony Bitetto) 27:49
3-1 Patrik Laine (Kyle Connor, Neal Pionk) yv 37:04
3-2 Mikkel Boedker 38:29
4-2 Patrik Laine (Neal Pionk, Blake Wheeler) yv 39:48
5-2 Patrik Laine (Blake Wheeler, Kyle Connor) yv 48:43
Maalivahdit
WPG: Laurent Brossoit 27 laukausta/25 torjuntaa
OTT: Craig Anderson 22/18
OTT: Marcus Hogberg 12/11 (sisään ajassa 40:00)
Patrik Laine, Winnipeg 3+0, -1, 2, 4, 19:34
Sami Niku, Winnipeg 0+0, -1, 0, 4, 16:33
Suomalaisten tilastoissa maalit+syötöt, plusmiinus, jäähyminuutit, laukaukset ja peliaika.






























