Mikkelin Jukurit otti torstaina historiansa ensimmäisen voittonsa SM-liigan pudotuspeleissä, kun se kaatoi KooKoon 1-0.
– Hyvä peli meiltä. Saimme sen tunteen näkymään ja sellainen oikeanlainen yrittäminen ja kamppailupelaaminen oli todella laadukasta. Lukemat olisivat olleet paljon isommat, jos heidän maalivahti ei olisi pelannut noin hyvin, Jukurien päävalmentaja Olli Jokinen sanoi.
Päätöserässä KooKoolle tarjottiin saumaa tasoitukseen, kun Jukurien jäähyaition luukku kävi tämän tästä. Jokinen ei voinut tuomareiden toimintaa ymmärtää.
– Peli oli ihan täysin hallussa koko 60 minuuttia. Lopussa tietysti nuo jäähyt, niin ei voi kuin ihmetellä, Jokinen kummasteli.
Jokinen latasi joukkueensa taistoon varsin yksinkertaisilla teeseillä.
– Nimenomaan sillä, että olisimme voineet olla jo kahdessa ensimmäisessä ottelussa kolikon tällä puolen, mutta niissä peleissä jätettiin liikaa sattumalle sijaa. Nyt oltiin joka vaihdossa niin sanotustiall in, Jokinen sanoi.
Lue myös:Sauna lämpenee! TPS:n Jussi Ahokkaalta rajuja syytöksiä HIFK:lle
Lue myös:Olli Jokisen Jukureille valtavan iso voitto – nuori lupaus lensi maalin jälkeen suihkuun
































