HELSINKI.Helsingin IFK lähti tähän SM-liigakauteen yhtenä suurimmista mestarisuosikeista. Kultajuhlia ei kannata vielä kokonaan perua tammikuussa, mutta IFK:n pelissä on etenkin kotihallin osalta isoja kysymysmerkkejä.
Keskiviikkona oli Porin Ässien vuoro kiusata helsinkiläisiä Nordiksella. HIFK voitti kuitenkin lopulta voittomaalikilpailuun venyneen kamppailun 3-2.
HIFK:n kopissa mediaa odotti kapteeni Jere Sallinen, joka ei hyppinyt kahden pisteen vuoksi riemusta. Mitä IFK:ssa pitäisi tapahtua, että etenkin heikko kotipelaaminen paranisi?
– Se lähtee ihan pienistä jutuista. Niitä pieniä juttuja pitää tehdä paljon paremmin ja niitä pieniä juttuja pitää arvostaa paljon enemmän. Sitä kautta alkaa tulla sitten isoja juttuja ja peli alkaa aukeamaan. Nyt me olemme vähän sellaisessa pienessä kotelossa. Leuka ylös, rinta esiin ja itseluottamusta kehiin. Maalipaikkoihin pitää saada rentoutta. Uskon, että tämä vielä tästä lähtee, Sallinen sanoi.
Onko HIFK kotelossa henkisesti vai pelillisesti?
– Uskon, että se on henkistä. Tässä joukkueessa on niin paljon hyviä pelaajia, että en usko sen mistään muusta olevan kiinni.
Pitääkö olla huolissaan?
– Veikkaan, että jos tuota asiaa kysyy ihan miltä tahansa joukkueelta, niin kaikki on aina vähän huolissaan. Ei meidän kannata liian huolissaan olla. Olemme näyttäneet, että osaamme pelata, mutta se pitää saada vain joka ilta esiin.
Suora kysymys kapteenille, oletko pettynyt tällä hetkellä teidän pelin tasoon?
– No en mä nyt pettynyt ole, mutta kyllä siinä on parannettavaa. Tiedän, että meillä on tässä joukkueessa niin paljon potentiaalia ja taitoa, rohkeutta ja uskoa. Mä tiedän, että me pystytään paljon parempaan. Nyt pitää vain saada sitten ne pienet asiat kuntoon ja sitä kautta se peli kulkemaan, Sallinen linjasi Sport Contentille.
HIFK:n yksi suuri ongelma hyökkäyspäässä on se, ettei halukkaita maalin eteen menijöitä tahdo löytyä. ”Mene maalille, jos haluat maalin” on todella väsynyt kiekkoklisee, mutta pitää paikkaansa.
– Se yksi niistä (parannettavista asioista). Kyllä me olemme paljon painottaneet sitä, että kiekottoman miehen pitää mennä sinne maalin eteen. Sitä kautta sitten toimituksia sinne maalin eteen. Se on osittain ollut tosi hyvää, mutta sitten taas välillä se uupuu. Sitä pitää vain yrittää tehdä joka päivä harjoituksista lähtien ja sitä kautta tuoda niitä tonne peliin, niin uskon, että tästä tulee vielä hyvä.
HIFK:n peli on ailahdellut koko kauden ajan. Samalla ne ”pienet jutut” ovat myös ailahdelleet. Välillä hyvää, välillä tosi huonoa. Mistä tämä johtuu?
– Nyt on vaikeita kysymyksiä. Jos tietäisin vastauksen, niin se peli ei meillä ailahtelisi. Ehkä se on siitä, että meidän pitäisi vain enemmän luottaa meidän omaan tekemiseen. Kuten jo aiemmin sanoin, niin itseluottamusta täytyy saada lisää pelaamiseen. Jos tulee vaikeaa, niin sitten kaveri vieressä auttaa.
HIFK:n vaikeudet kotona ovat tulleet yleensä heti alussa. Vastustaja on usein tehnyt sen ensimmäisen maalin tai jopa useamman ja stadilaiset ovat joutuneet heti takaa-ajoasemaan. Onko valmistautuminen kotipeleihin ollut huonompaa?
– En usko, että se menee huonon valmistautumisen piikkiin. Totta kai sitäkin voi varmasti vielä parantaa. Ei se helpota kyllä yhtään peliin lähtemistä, enkä osaa nyt sanoa, mistä se johtuu. Täytyy vähän miettiä, että mistä se johtuu.
Mutta onhan HIFK ollut vierasotteluissa valmiimpi pelaamaan heti alussa kuin kotona?
– Et ole täysin väärässä. En tiedä, mistä se sitten johtuu. Pitää saada samanlainen pelaaminen joka paikkaan. Laji on kuitenkin aina sama.
Mitä pitää tapahtua tämän kauden IFK:ssa, että Kanada-malja nousee keväällä?
– Meidän pitää alkaa voittamaan pelejä. Se on niin yksinkertaista, Sallinen pamautti.
Ville Hirvonen
































