KOMMENTTINHL:ssä Carolina Hurricanes sortui ala-arvoiseen tempaukseen viikonvaihteessa. Canes teki Montreal Canadiensin Jesperi Kotkaniemelle sopimustarjouksen, joka loukkaa paitsi Kotkaniemeä ja Canadiensia myös ammattilaisurheilun etiikkaa.
Niin sanottu offer sheet -tarjous on selkeä kosto kahden vuoden takaisista tapahtumista. Tuolloin Canadiens teki sellaisen Hurricanesin Sebastian Ahosta. Sopimustarjous oli tähtipelaajan tasoon nähden kohdillaan: viisi vuotta ja 42,27 miljoonaa dollaria. Canes vastasi tarjoukseen, ja Aho jäi Carolinaan.
Hurricanes sen sijaan teki Kotkaniemelle 6,1 miljoonan suuruisen yksivuotisen tarjouksen. Jos Canadiens vastaa tarjoukseen, on sillä vahvuudessaan ylihintainen hyökkääjä; lisäksi vuoden kuluttua pelaaja olisi taas rajoitettu vapaa agentti.
NHL:ssä on lukuisia mekanismeja, joiden tarkoitus on edistää reilua ja tasapuolista kilpailua. Offer sheet on yksi niistä. Sellaisen avulla seura voi tehdä tarjouksen jonkin toisen seuran rajoitetusta vapaasta agentista.
Hurricanesin (eli käytännössä miljardööriomistaja Tom Dundonin) tempaus on nimellisesti sääntöjen mukainen, mutta seura hyväksikäyttää tarjousta ilmiselvästi vahingoittaakseen kilpakumppania. Se kuvastaa lapsekasta kostonhimoa, jollainen ei kuulu ammattilaisurheiluun. Lisäksi pelinappulaksi joutuu nuori urheilija, joka ei ole ensimmäisinä NHL-vuosinaan pystynyt vastaamaan suuriin odotuksiin.
Canadiensilla on viikko aikaa vastata Kotkaniemestä tehtyyn tarjoukseen. Jos Canadiens antaa Kotkaniemen mennä, ongelmiin joutuu Hurricanes, jonka on mahdutettava ylihintainen sopimus palkkakaton alle. Toisaalta Canadiensin on vaikea luopua pelaajasta, jonka se varasi koko draftin kolmosena vuonna 2018. Seurajohtajien nokittelun takia ollaan tultu tilanteeseen, josta kärsivät kaikki.
Taustatietoa tapauksesta NHL:n virallisilla verkkosivuilla:
www.nhl.com/fi/news/kotkaniemelle-offer-sheet-hurricanesilta/c-326039236

































