Lahden Pelicans panosti ennätyksellisen summan rahaa tämän SM-liigakauden joukkueeseensa ja se kannatti.
Pelicans liiteli toisena keväänä putkeen SM-liigan finaaleihin, kun se kaatoi lauantaina Kärpät 2-1-lukemin jatkoajalla.
Pelicans voitti ottelusarjan 4-1 ja kohtaa finaaleissa viime kevään tapaan Tapparan.
– Tämä oli meiltä varmasti paras peli tähän sarjaan. Ensimmäiset 54 minuuttia oli kyllä erinomaista. Meillä oli paikkoja tehdä enemmänkin maaleja, mutta vastustajan maalivahti ja tiivis puolustus estivät sen, Pelicansin päävalmentaja Tommi Niemelä mietti.
– Maalinteon tehokkuus ei ollut sitä, mitä olisimme halunneet, mutta totta kai olen valtavan ylpeä siitä, miten meidän joukkue löysi kuitenkin keinot voittaa, Niemelä jatkoi.
Niemelä kehui myös vuolaasti Kärppiä ja Ville Mäntymaata, mutta palasi sitten oman joukkueensa tarinaan.
– Meidän matka on tietysti vielä kesken ja olemme onnellisia siitä, että matka vielä jatkuu, mutta paljon on vielä pelejä edessä, Niemelä sanoi.
Lue myös: Pelicansin sankari sai kuulla finaalivastustajan ja latasi todella kovan arvion

































