Jääkiekon SM-liigassa saattaa muhia melkoinen siirtopommi MTV Urheilun tietojen mukaan. Kyse on NHL-seura Pittsburgh Penquinsin suomalaishyökkääjä Kasperi Kapasesta, 24.

Kapanen on liitetty lainapelaajan roolissa kasvattajaseuraansa KalPaan, jota hän edusti viimeksi kaudella 2014-2015.

Kapasen agentti Marko Lehto myöntää MTV:lle, että hän on ollut yhteydessä KalPan johtoon.

– Keskusteluja on ollut jonkin verran, että hän voisi pelata (KalPassa). Katsotaan miten käy, koska koronavirusmaailmassa on ilmassa paljon asioita, jotka tuovat mukaan epäselviä ja tuntemattomia tekijöitä, Lehto kertoo MTV Urheilulle.

KalPan urheilutoimenjohtaja Anssi Laine vahvistaa hänkin, että neuvotteluja on käyty.

Laineen mukaan tilanne on kuitenkin yhä auki. On katsottava, miten NHL-seuran ja muiden kanssa asiassa on päästävissä eteenpäin.

Linkki MTV:n juttuun: https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/sm-liigan-siirtopommi-viritteilla-kasperi-kapanen-neuvottelee-nhl-lainapestista/7975468

LUE MYÖS: Jasmi Joensuu teki uuden aluevaltauksen – melkoinen näky (UrheiluAreena.fi)