Video: Sportivo TV

Janni Hussi on ottanut paikkansa arvostettujen kartanlukijoiden joukossa hypättyään alalle radiojuontajan ergonomiselta tuolilta. Ralli on toiminut Hussin valopilkkuna myös elämän vaikeina hetkinä.

Hussi on yksi Suomen seuratuimmista henkilöistä sosiaalisessa mediassa ja hän joutuikin pääsemään yli useita epäilyjä ja ennakkoluuloja raivatessaan tiensä MM-luokan kartturiksi. Julkisuuden henkilönä myös Hussin yksityiselämä on suurennuslasin alla, ja hänen viime vuoden avioeronsa Joel Harkimosta täytti lehtien palstoja.

Hussi myöntää DirtFishin haastattelussa avioeron tuoneen lisäpaineita myös rallin puolelle, mutta samaan aikaan rallin toimineen myös terapeuttisena kokemuksena.

– Viime vuoden Suomen MM-ralli Jari-Matin [Latvala] kanssa oli myös yksi urani suurista kohokohdista, koska olin omassa henkilökohtaisessa elämässäni todella huonossa paikassa ja kamppailin pahasti avioliittoni päättämisen kanssa, Hussi kertoo.

– Avioero oli tietysti iso asia suomalaisessa mediassa, joten olin todella suuren paineen alla. Secto-ralli oli vain kaksi viikkoa sen jälkeen, ja minusta tuntui, että olin koko rallin ajan jonkinlaisessa sumussa.

Hussi ja Latvala ylsivät palkintopallille WRC2-luokassa ja samalla se toimi Hussille itselleen herätyksenä.

– Rallin jälkeen ajattelin, että hitto, minä olen hyvä tässä! Ei ole kovin montaa ihmistä, jotka pystyvät tekemään näin vaikean rallin näin nopeasti ja onnistumaan siinä, vaikka olisivat sisältä aivan rikki.

Tällä kaudella Hussi on toiminut muun muassa Teemu Sunisen kartturina WRC2:n MM-sarjassa ja kaksikko on saavuttanut yhden osakilpailuvoiton sekä kolme kakkossijaa.

LUE MYÖS: Jasmi Joensuu teki uuden aluevaltauksen – melkoinen näky (UrheiluAreena.fi)