Jääkiekkoliigan TPS julkaisi maanantaina tiedotteen, jonka mukaan hyökkääjä Jonne Virtanen on toistaiseksi vapautettu seuran kaikesta toiminnasta.
Virtanen kertoo MTV Urheilulle olevansa siinä käsityksessä, että hän on saanut pysyvästi potkut seurasta.
Virtanen, 31, sanoo ymmärtäneensä TPS:ltä tulleen viestin niin, ettei seuran toimintaan ole enää myöhemminkään paluuta.
Iltalehden tietojen mukaan hyllytys johtuu siitä, että Virtanen ja TPS:n päävalmentaja Kalle Kaskinen ovat ajautuneen isoon sanaharkkaan seuran paluulennon aikana Tanskasta. Virtanen kertoo kuitenkin MTV:lle nukkuneensa koko matkan, eikä sanaharkkaa ainakaan koneessa ole ollut hänen mukaansa.
TPS:ää tarkasti seuraava taho on puolestaan kertonut MTV:lle, että Virtanen on saanut vuosien varrelta useita varoituksia TPS:ltä. Tämän väitteen Virtanen kuitenkin kumoaa.
– Ei pidä paikkaansa, hän sanoi MTV:lle.
Virtanen on edustanut TPS:ää jo kaudesta 2015-2016 lähtien. Hän kertoo MTV:lle, että TPS:n päätös tuli hänelle yllätyksenä.
Linkki MTV:n juttuun: https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/jonne-virtanen-kiistaa-kohuvaitteen-en-tieda-ketka-ovat-keskustelleet/7533900#gs.0yic6m

































