Vehon Mercedes-Benz -henkilöautot ja Oy HIFK-Hockey Ab ovat solmineet yhteistyösopimuksen pelikausille 2010–2013. Yhteistyösopimuksen mukaisesti HIFK:n pelaajat ajavat Mercedes-Benz – ja smart -henkilöautoilla ja vastavuoroisesti nämä merkit saavat näkyvyyttä HIFK:n peliasuissa, tilaisuuksissa ja tapahtumissa. Yhteistyö alkoi jo vuonna 2000.

– Mercedes ja smart sopivat erinomaisesti yhteen stadilaisen jääkiekon kanssa. HIFK ja Mercedes eivät jätä ketään kylmäksi. Kilpailuhenkisyys ja uskollisuus ovat niitä ominaisuuksia, jotka yhdistävät HIFK-pelaajia, -faneja sekä Mercedes- ja smart-autoilijoita, sanoo HIFK:n toimitusjohtaja Jukka Valtanen.

– On luonnollista, että jatkoimme kohta kymmenen vuotta voimassa ollutta sopimusta HIFK:n kanssa. Jääkiekko yhdistää suomalaiset ja sen piirissä liikkuu valtava määrä eri-ikäisiä ihmisiä, jotka haluamme tavoittaa. HIFK:n uskolliset kannattajat monessa sukupolvessa sekä sen laadukkaat yhteistyökumppanit ovat Mercedes-Benzille ja smartille täydellinen ympäristö, linjaa Veho-konsernin toimitusjohtaja Jan-Martin Börman.

LUE MYÖS: Jääkiekkoliiton munaton Venäjä-linja muuttui radikaalisti – miksi Heikki Hietanen pysyi piilossa? (Atleetti.fi)