Tampereen Ilves teki keskiviikkona kovan ratkaisun ja erotti päävalmentajansaJouko Myrrän.

Tilalle tuliAntti Pennanen. Ilveksen ratkaisu on herättänyt ihmetystä, sillä joukkue on tällä hetkellä SM-liigan kärjessä.

Myrrä potkaistiin harvinaisen tylysti sivuun. Keskiviikkona uutisoitiin, ettei Myrrä saanut lupaa edes hyvästellä joukkuettaan.

– Myrrän potkuista. Kovaan paikkaan tuli seurajohdolta kova ratkaisu!Siihen ottamatta kantaa niin tämä on kyllä todella mautonta ja tyylitöntä, että Myrrän ei annettu mennä koppiin hyvästelemään ja kiittämään pelaajia. Toivottavasti kopsahtaa Ilvestä omaan nilkkaan vielä, Perttu Leinonen kummasteli Twitterissä.

Samanalaisia lausuntoja on kuultu paljon. Myös jääkiekkoväki on kommentoinut tapausta. Entinen Leijonien päävalmentajaRaimo Summanenkommentoi IS:lle, että Ilveksen ratkaisu oli ”kauheaa kyykytystä”.

Sarjajohtaja on harvemmin vaihtanut päävalmentajaa. Jokerit heitti aikoinaan 1990-luvullaSakari Pietilänulos ja Jokerit oli tuossa vaiheessa kolmantena sarjassa. Ilveksen ratkaisu oli monessakin mielessä historiallinen.

Lue myös: Ilves-valmentaja potkuistaan Aamulehdelle: ”Oloni on tyhjä ja surullinen”

https://twitter.com/PerttuLeinonen/status/1577639801142083588

LUE MYÖS: Jasmi Joensuulta yllätysveto uransa suhteen (UrheiluAreena.fi)