Tammikuun alussa Lukon U20-joukkueeseen liittynyt Aleksi Käyrä pääsee ensimmäistä kertaa tositoimiin tänään keskiviikkona Turussa

21-vuotias hyökkääjä siirtyi Raumalle pohjoisamerikkalaisesta juniorisarja North American Hockey Leaguesta, jossa nuorukainen edusti texasilaista El Paso Rhinosia.

– Paljon hyvää olen Lukosta kuullut, etenkin viime kaudella Sportissa samaan aikaan pelanneelta Elmeri Hällforsilta. Pelityyli Lukossa on aika samanlainen, mitä muissa U20-joukkueissa Suomessa, joten tänne on ollut helppo sopeutua. Hyviä äijiä joukkue täynnä ja he ovat ottaneet minut hyvin mukaan tiimiin, Käyrä kiittelee.

Käyrän sopimus sinikeltaisissa kattaa loppukauden 2021–22, minkä jälkeen hän toivookin pääsevänsä takaisin kapeampaan kaukaloon yliopistostipendin myötä.

Käyrä kotiutui pian Texasin parinkymmenen asteen helteistä kotimaan pakkasiin, mutta kiekkolupaus naureskelee yhä El Pason aikojen kummallisuuksille.

– Olihan se hieman kummallista katsella, että 18-vuotias sai siellä ostaa ja kantaa asetta, mutta olutta ei, hän hymähtää.

Lähde: Lukon tiedote

Lue myös:Suomalaiskiekkoilija telottiin rumasti NHL:ssä – tuomariston reaktio ällistytti

LUE MYÖS: Shokkiuutinen iski Emma Tainioon lujaa – itkusta ei ollut tulla loppua (UrheiluAreena.fi)