KalPan Matti Järvinen nousi päärooliin, kun kuopiolaiset kyykyttivät Jukureita maalein 8-1 jääkiekon Liigassa.
Jukureiden uuden päävalmentajan Marko Kauppisen viikko jatkui synkkänä, ja KalPa ei jättänyt mitään epäselväksi kotijäällään.
Järvinen takoi mahtavat tehot 4+1, ja Janne Keränen sai kasaan pisteet 1+3.
Tampereella TPS oli kokea jälleen pahan nöyryytyksen, kun Tappara nousi 0-3-tilanteesta tasoihin. TPS heräsi kuitenkin mukaan taistoon, ja Lauri Korpikosken 4-3-maali varmisti joukkueen voiton.
KooKoo jatkoi hienoa kauttaan voittamalla Pelicansin 3-1. SaiPa taas palasi pitkästä aikaan voittojen makuun, kun se nujersi JYPin 3-2.
Liigan lauantain (11.1.) tulokset ja tilanteet:Lukko-Ässät 3-2, KalPa-Jukurit 8-1, Pelicans-KooKoo 1-3 SaiPa-JYP 3-2, Tappara-TPS 3-4, Kärpät-Ilves 1-1 (20 min), Sport-HPK 1-0 (20 min)






























