Suomi jyräsi perjantaina jääkiekon MM-kisojen viidennessä alkulohkon ottelussaan Unkarin 7-1. Leijonat majailee Tampereella pelattavassa A-lohkossa nyt kolmantena.
Leijonat kohtaa jäljellä olevissa otteluissaan Itävallan ja Tanskan. Itävalta-peli on ohjelmassa heti lauantaina.
– On hetki siitä, kun olen pelannut Itävaltaa vastaan, mutta varmasti kova nippu pelaajia tulee sieltäkin vastaan. Päivä kerrallaan koetetaan pelata vaan paremmin ja paremmin, ei tämä sen ihmeellisempää ole. Samalla tyylillä jatketaan turnausta eteenpäin, Suomen puolustaja Mikael Seppälä kertoi Jääkiekkoliiton verkkosivuilla.
Suomen tolppien välissä hääri perjantaina Jussi Olkinuora. Itävalta-ottelun maalivahtia ei ole vielä julkistettu.
– Vaikka tietäisin, niin en kertoisi, Olkinuora heitti.
Itävalta-ottelu alkaa samaan kellonaikaan kuin Unkari-peli eli 16.20.
– Energiaa koneeseen, pikku lenkki ja hyvät unet – tällä setillä ollaan taas huomenna valmiita uuteen matsiin, Seppälä totesi.
Lue myös:Mikko Rantasella yliyrittämistä – ”Lähti jalatkin alla”
Lue myös:Saksa kaatoi Leijonien lauantain vastustajan MM-kisoissa
































