Jääkiekon MM-kisat päättyivät Leijonien kultajuhliin Tampereella sunnuntaina. Hopeaa sai Kanada ja pronssia otti Tshekki.
MM-kisojen tulokset eivät muuttaneet Kansainvälisen jääkiekkoliiton IIHF:n rankingin kärkiviisikkoa. Suomi piti piikkipaikan hallussaan. Seuraavina tulevat Kanada, Venäjä, USA ja Ruotsi. Tshekki nousi Sveitsin ohi kuudenneksi.
Rankingin kanssa samaan aikaan julkistettiin myös alustava lohkojako Suomessa ja Latviassa pelattaviin ensi vuoden MM-kisoihin. Hyökkäyssotaa harjoittava Venäjä ja sitä tukeva Valko-Venäjä eivät ole mukana myöskään ensi vuonna.
Suomen kanssa A-lohkossa pelaavat näillä näkymin Ruotsi, Tshekki, Saksa, Tanska, Ranska, Itävalta ja Unkari.
B-lohkon muodostavat Kanada, USA, Sveitsi, Slovakia, Latvia, Norja, Kazakstan ja Slovenia.
Lue myös:Leijonat kansanjuhlassa maanantaina Hakametsän kupeessa – paikalla myös suomalaisia huippuartisteja
Lue myös:Mikko Lehtoselle tuplakunniaa – kolme suomalaista MM-kisojen tähdistöön































