HIFK ja Kärpät kohtasivat SM-liigan pronssiottelussa kaudella 2005-2006. Kärpät vei Oulussa HIFK:ta kuin mätää kukkoa.

Tuohon aikaan HIFK:ssa pelasi myös kulttimaineeseen noussutJere Karalahti. Tuolloinen HIFK:n päävalmentajaDoug Sheddenoli tehnyt kauden alla kovan ratkaisun ja nostanut Karalahden joukkueen kapteeniksi.

Välierissä putoaminen oli HIFK:lle kova pettymys. Valmistautuminen pronssipeliin ei ollut ihan ihanteellinen, sillä HIFK:n joukkue lähti välierien jälkeen isosti viihteelle.

Muu joukkue pääsi lopulta Ouluun, mutta kapteeni Karalahtea ei Oulussa nähty. Karalahti jäi juhlimaan, kun muu joukkue lähti vielä kerran pelaamaan.

– Meillä oli kopissa veto, että tuleeko Jere peliin vai ei,Lasse KukkonenpaljastiLiigalize-podcastissa.

Kukkonen oli ollut vahvasti sitä mieltä, ettei Karalahti tule Ouluun ja voitti vedon. Korvaus oli ihan tuntuva.

– Sanotaanko näin, että sitä iltaa ei tarvinnut itse maksaa, Kukkonen suostui paljastamaan.

Liigalizen juontajaLennart Petrellpelasi Oulussa IFK:n paidassa, vaikka kärsikin monen muun tapaan krapulasta.

– Meillä ehkä vähän katkesi jänne siinä, Petrell naurahti muistellessaan pronssipeliä.

Teksti: Ville Hirvonen

Lue myös: Kultaleijona sai todella surullisia uutisia

LUE MYÖS: Reetta Hurskeelta tyly vastaus Ylen tiedusteluun (UrheiluAreena.fi)