Kaleva uutisoi maanantai-iltana, että jääkiekkolija Jesse Puljujärvi on erittäin lähellä siirtoa Liiga-seura Oulun Kärppiin.
Kalevan tietojen mukaan oululaisjoukkue on tehnyt maanantaina tarvittavia rekisteröintejä, että Puljujärvi voi edustaa Kärppiä virallisessa ottelussa.
Tällaisiin toimiin ryhdytään yleensä vain sellaisten pelaajien kohdalla, jotka ovat hyvin lähellä sopimusta seuran kanssa.
Kalevan mukaan näyttää siis nyt todella todennäköiseltä, että Puljujärvi pelaa Kärpissä ensi kaudella.
Kaleva kertoo myös, että Puljujärvi on harjoitellut Kärppien mukana jo pidemmän aikaa ja hän on pelannut muun muassa ylivoimaharjoituksissa yhdessä Michal Kristofin kanssa, joten Puljujärveä selvästi kaavaillaan jo Kärppien kokoonpanoon.
Puljujärvi pelasi edelliset kolme kautta NHL-seura Edmonton Oilersissa. Puljujärvi ei kuitenkaan pystynyt tekemään läpimurtoaan NHL-tasolla, joten edessä siintää nyt Euroopan kaukalot.
Linkki Kalevan juttuun: https://www.kaleva.fi/urheilu/jaakiekko/sm-liiga/puljujarvi-erittain-lahella-sopimusta-karppiin-oululaisseura-teki-jo-paperitoita-asian-vuoksi/825771/

































