HIFK:n hyökkääjä Miro Väänänen siirtyy Lahteen, kertoo Ilta-Sanomat.

Väänänen, 25, on edustanut HIFK:ta kaudesta 2020-2021 lähtien. Hän pelasi tehojen valossa parhaan kautensa juuri ensimmäisellä kaudellaan.

Tuolloin Väänänen pelasi HIFK:ssa 43 ottelua ja teki niissä tehot 5+8.

Päättyneellä kaudella Väänänen pelasi runkosarjassa 40 ottelua ja teki niissä tehot 5+4. Seitsemään pudotuspeliin hän teki yhden maalin.

Väänänen tuli Pelicansille hyvin tutuksi tänä keväänä, sillä joukkueet kohtasivat seitsemän ottelun puolivälieräsarjassa. Väänänen teki HIFK:lle tiistaina seiskapelissä tärkeän 1-1-tasoituksen alivoimalla. Hän osui ottelussa myös kerran ylärimaan. Nyt Väänänen on kuitenkin HIFK:n kanssa kesälomalla ja Pelicans jatkaa kauttaan välierissä.

Linkki Ilta-Sanomien juttuun

Lue myös: Jani Sievinen oli superjulkkis – julkisuuteen nousi myös leipomokonsultti

Kuva: HIFK

LUE MYÖS: Haastattelu: Huuhkajalegenda haukkuu AC Milanin tähden: ”Kuritonta, käsittämätöntä” (FutisUutiset.fi)