Vaikeita vaiheita läpikäynyt HPK porhaltaa nyt loistovireessä jääkiekon Liigassa. Keskiviikkona kaatui sarjakärki KooKoo maalein 4-2, ja voittoputki venyi seitsemään otteluun.

– Tietysti täytyy olla tyytyväinen lopputulokseen. Vähän levotonta oli pelaaminen, oli kiireen tunnetta. Tosi koville jouduttiin, koska KooKoo pelaa niin hienosti, HPK:n valmentaja Jarno Pikkarainen sanoi lehdistötilaisuudessa.

KooKoo jatkaa liigakärjessä tappiosta huolimatta. Valmentaja Olli Salo nosti kollegalleen hattua.

– En ihmettele, että Kerho on ottanut noin paljon voittoja, sen verran hyvin joukkue pelaa ja laittaa itsensä likoon. Kaikin puolin tiukka ottelu, jossa oli kovaa kamppailua. Itseäni jäi harmittamana uinahdukset HPK:n maaleissa, Salo kertasi.

Jääkiekon Liigassa pelattiin keskiviikkona neljä ottelua. Voitot ottivat HPK, Pelicans, HIFK ja JYP.

Jääkiekon Liiga 24.11.2021

HIFK-SaiPa 3-0
HPK-KooKoo 4-2
JYP-Jukurit 4-3, jatkoajan jälkeen
Sport-Pelicans 0-3

LUE MYÖS: Suomalainen hiihtonainen järkyttävän teon kohteena – henki olisi voinut mennä (UrheiluAreena.fi)