Petra Nieminen tehtaili viisi (3+2) tehopistettä, kun Naisleijonat raivasi tiensä Pekingin olympiakiekon välieriin USA:ta vastaan. Naisleijonat varmisti paikkansa mitalipeleissä vakuuttavalla 7-1 -puolivälierävoitolla Japanista.

Nieminen siirsi Suomen johtoon ajassa 2.08. Hän korkkasi samalla turnauksen maalitilinsä. Sen jälkeen Niemistä ja Suomen ykkösketjua ei pysäyttänyt kukaan eikä mikään. Michele Karvinen ja Susanna Tapani pääsivät hekin mukaan maalitalkoisiin.

– Hyvät tunnelmat. Ihan sama, mitä tehoja itse tekee. Pääasia on, että joukkue menestyy, Nieminen tähdensi TV5:n haastattelussa.

Nieminen kertoi, että he olivat päättäneet ennen ottelua visusti, että kiekot pistetään nyt paikoista sisään. Se onnistui näyttävällä tavalla.

– Kyllä me aika hyvin pistettiin kiekot sisään. Hyvä, että onnistuimme tässä paikassa, Nieminen vinkkasi maanantaina USA:ta vastaan pelattavan välieräottelun puoleen.

Lue myös:Petra Nieminen liekeissä! Naisleijonat kohtaa USA:n välierissä

https://twitter.com/dplussportfi/status/1492452158477942786

LUE MYÖS: Näkökulma: Juhannuksena kuollut Lämäri-elokuvan mies piinasi suomalaisia (KiekkoUutiset.fi)