Ilveksen ja HIFK:n välillä nähtiin lauantaina laadukas jääkiekon SM-liigaottelu.

Ilves voitti ottelun lopulta 3-2-lukemin.

Ottelun voittomaali nähtiin dramaattisesti vasta ajassa 58.48. Ilves jauhoi pitkään ylivoimaansa ja lopulta Arttu Ruotsalaisen terävä laukaus ohitti HIFK-vahti Atte Engrenin ja Ilves johti 3-2.

HIFK otti tämän jälkeen maalivahdin pois ja haki tasoitusta kuudella kenttäpelaajalla, mutta tulos jäi laihaksi.

HIFK ehti johtaa ottelua jo 2-1 Teemu Tallbergin ja Teemu Turusen jo ensimmäisessä erässä syntyneillä osumilla, mutta Ilves kipusi päätöserässä rinnalle ja ohi. Ville Meskanen oli Ilveksen sankari kahdella osumallaan.

Ilves nousi voiton myötä 111 pisteeseen ja vankisti asemiaan taistelussa kotiedusta. HIFK:lla on vielä kolmessa viimeisessä runkosarjan ottelussa isot panokset, sillä joukkue on kuudentena, eikä sen suora pudotuspelipaikka ole edelleenkään varma.

Illan kärkiottelussa KooKoo kaatoi Kärpät jatkoajalla 4-3-lukemin. KooKoon hahmoja olivat kolme syöttöpistettä napannut Matt Caito ja konkari Juha-Pekka Haataja tehoilla 1+1. Myös Kim Strömberg keräsi saldon 1+1.

Liiga-kierros on edelleen kesken.

Ville Hirvonen

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)