Colorado Avalanche ei pystynyt katkaisemaan finaalisarjaa kotikentällään Tampa Bay Lightningia vastaan. Seuraavaksi ottelupari siirtyy takaisin Tampaan Coloradon johtaessa ottelusarjaa 3-2.
Coloradolla oli mahdollisuus varmistaa mestaruus kotiyleisönsä edessä. Kotijoukkue oli kuitenkin jatkuvasti takaa-ajajana ja askeleen perässä.
Colorado nousi ottelussa kahdesti tappioasemasta tasoihin, muttei enää kyennyt kolmatta kertaa.
– Ei tämän kuulu olla helppoa eikä se sitä ole. Tiesimme sen tänne tultaessa. Vasilevskilla oli taas hyvä ilta. Pelimme tuntui hyvältä ja pääsimme päätöserässä tasoihin, mutta sitten he saivat paikan, joka meni Kuempsin taakse, Landeskog pohti ottelua NHL:n verkkosivuilla.
Tampa Bay pääsee seuraavaksi hakemaan ottelusarjan tasoitusta kotikentällään. Landeskog yritti pyyhkiä tappion nopeasti mielestään.
– Se on mitä se on. Playoffseissa on lyhyt muisti, ja se on se mitä aiomme tehdä.
Kuudes finaali on edessä maanantaiyönä Suomen aikaa.






























