Otto Virtasen, 20, kauden avausturnaus toi finaalipaikan tenniksen ITF-turnauksessa Liettuassa.
Verkon toiselle puolelle Virtasta vastaan asettui turnauksen viidenneksi sijoitettu kazakstanilainen Denis Yevseyev (ATP-393), jonka suomalaispelaaja oli voittanut kertaalleen vuonna 2020 kolmessa erässä.
Tällä kertaa Virtanen joutui taipumaan Yevseyeville lopulta erin 7-5, 3-6, 6-7(4). Ottelu kesti lähes kaksi tuntia.
Avauserän 4-4 -tilanteeseen edettiin ilman murtopalloja. Virtasen syötössä sai Yevseyev kaksi mahdollisuutta, mutta suomalaispelaaja kesti hyökkäyksen. Virtanen puolestaan sai mahdollisuutensa 6-5 johtoasemassaan ja käytti myös sen hyväkseen, mikä tarkoitti erävoittoa 7-5.
Toisessa erässä nähtiin kaksi murtoa. Ne molemmat menivät Yevseyevin suuntaan erän seitsemännessä ja yhdeksännessä pelissä. Murtojen turvin kazakstanilaiselle kirjattiin erä 6-3 ja näin hän pakotti ratkaisun kaksikon ensikohtaamisen tapaan kolmanteen erään.
Ratkaisevan erän alussa Yevseyev meni 2-0 johtoon, mutta Virtanen kiipesi välittömästi tasoihin. Tämän jälkeen ei murtopaikkoja ilmaantunut kummallekaan, vaan ratkaisu haettiin tie-breikistä.
Lähde: Tennisliitto
Lue myös:Kimi Räikköselle on tehty mielenkiintoinen ehdotus kilvanajosta – näin Jäämies oli vastannut

































