Jalkapalloseura Chelseassa alkoi ihan täysin uusi aikakausi torstaina, kun Britannia tiedotti Roman Abramovitshiin kohdistuvista pakotteista.
Abramovitsh joutui rajujen pakotteiden alle, eikä hän voi nyt edes myydä enää Chelseaa.
Pakotteiden taustalla on se, että Abramovitshin on katsottu kuuluneen Venäjän himuhallitsija Vladimir Putinin lähipiiriin. Huhut kertovat, että se oli juuri Putin, joka tietyllä tavalla pakotti Abramovitshin ostamaan Chelsean vuonna 2003. Tieto on vahvistamaton.
Abramovitshin lisäksi pakotteet iskevät rajusti myös seuraan. Onhan se edelleen 100-prosenttisesti venäläisen oligarkin omistuksessa.
Seura ei saa enää myydä otteluihinsa lippuja, eikä tehdä uusia pelaajahankintoja tai sopimuksia. Myös seuran fanituotemyymälä lyötiin torstaina säppiin.
Teksti: Ville Hirvonen
Lue myös:Sieltä se tuli! Chelseaa ei voi myydä – venäläisoligarkki Roman Abramovitshin omaisuus takavarikkoon

































