Kahdesti verkkoa heiluttanut Patrik Laine venytti pisteputkensa jo 10 ottelun mittaiseksi NHL:ssä tiistaina. Laine iski illan päätteeksi jatkoaikaratkaisun, kun Columbus Blue Jackets löi Toronto Maple Leafsin kotonaan 4-3.
Laine (2+0) räjäytti kotiyleisön lopulliseen riemuun ajassa 60.20. Hän sai pelivälineen Jakub Voracekilta ja ampui Toronton supertähti Auston Matthewsin jaloista kiekon upeasti verkkoon. Osuma oli Laineelle kauden 18:s.
Laine oli aikaisemmin tasoittanut kamppailun 1-1:een toisessa erässä. Puolustaja Zach Werenski antoi pystysyötön Boone Jennerille, joka jätti kiekon Laineelle ja suomalaistähti laukoi pelivälineen takatolpan kautta verkkoon.
Laine on kerännyt 10 ottelun mittaisen pisteputkensa aikana tehot 12+8=20. Vain Ryan Johansen (13) ja Cam Atkinson (12) ovat pystyneet pitempiin pisteputkiin Blue Jacketsin historiassa.
Ainoana pelaajana Lainetta ennen kesän 2016 NHL-draftissa varattu Matthews (1+2) vei Toronton uudestaan johtoon. Matthewsilla on nyt kasassa 34 osumaa. Hänen edellään NHL:n maalipörssissä on vain Edmonton Oilersin Leon Draisaitl, joka on laittanut kiekon verkkoon 35 kertaa.
Adam Boqvist ja Brendan Gaunce käänsivät tilanteen Columbuksen eduksi kolmannessa erässä. Jason Spezza nosti Toronton 3-3 -tasalukemiin kaksi minuuttia ennen varsinaisen peliajan päättymistä. Ainakin kotiyleisön mielestä Spezzan osuma oli selvä potkumaali.
Laineen otteet ovat siivittäneet Columbuksen vahvaan menoon. Tiistain voitto oli Blue Jacketsille kolmas peräkkäinen ja kuudes helmikuun seitsemässä ottelussa.
Lue myös:Mikael Granlund ratkaisi – Nashville katkaisi Floridan upean kotiputken
Lue myös:St. Louis jatkoi vahvaa menoaan – suomalaispuolustaja mukana ratkaisevissa maaleissa
































