Venäjän Sotshissa Adlerin olympiapuiston alueella on määrä järjestää tänä vuonna F1-kisa 12. lokakuuta. Radan rakennustyöt ovat olympialaisten takia vielä vaiheessa, mutta Venäjän presidentin Vladimir Putinin mukaan ongelmia ei ole. AFP:n mukaan Putin kertoi Bernie Ecclestonelle, että rata saadaan ajoissa valmiiksi ja suunnitelmat ovat selvät.

Sotshin F1-rata kiertää Mustanmeren rannan tuntumassa olympiakisojen hallien ohitse. Puitteet ovat näyttävät. Sotshin kisaprojektin onnistumista on epäilty, mutta onnistuneiden olympiajärjestelyjen myötä epäilyt ovat vähentyneet.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Bernie Ecclestone on kertonut keskustelujensa Putinin kanssa sujuneen positiivisessa hengessä. Ecclestonen mukaan Putin on hyvin sitoutunut F1-projektiin.

LUE MYÖS: Näkökulma: Poikkeuksellista dominointia HJK:n tehoduolta – Kuka pysäyttäisi Teemu Pukin ja Alex Ringin? (FutisUutiset.fi)