Rubens Barrichello ei ole luopunut toivosta jatkon suhteen Formula ykkösissä, vaikka Williams-talli ei jatka hänen kanssaan yhteistyötä. O Estado de S.Paulo-lehden haastattelussa Barrichello kertoo vierailleensa useissa yrityksessä neuvottelemassa sponsorituesta. Sponsoreiden avulla hän yrittää saada riittävästi rahoitusta tallipaikkaa varten.

– Olen tänä vuonna vieraillut useammissa firmoissa kuin 1990, jolloin hain rahoitusta kilpailemiseen ulkomailla. Tarjoamme mielenkiintoisia mahdollisuuksia yrityksille, kommentoi Barrichello.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Barrichello on käynyt keskusteluja Formula ykkösten tämän hetken surkeimman tallin HRT:n kanssa. HRT on erittäin kiinnostunut Barrichellon palkkaamisesta tämän mittavan kokemuksen takia, mutta tarvitsee Barrichellolta myös sponsorirahoitusta.

LUE MYÖS: Max Verstappenilta kovaa puhetta: ”Voin jättää formulat jo heti huomenna” (Atleetti.fi)