
Ampumahiihtäjä Franziska Hildebrand on kertonut päättävänsä uransa. 35-vuotias kilpailija on kertonut odottavansa lasta.
Hildebrand oli tähdännyt ensi talven Oberhofissa järjestettäviin MM-kisoihin, mutta joutuu laittamaan pyssyn hyllylle ja sukset varastoon niitä ennen. Raskaus kuitenkin vesitti MM-haaveet ja samalla tuli päätös lopettamisesta.
– Minulla oli unelma, minulla oli tavoite ja minulla oli suunnitelma kohti Oberhofia…ja sitten elämä tuli väliin. Nyt odotan uusia tehtäviä, jotka odottavat minua äitinä ensi vuonna, Hildebrand kirjoitti Instagramissa.
Hildebrand juhli kahdesti MM-kultaa viestissä. Hän oli Saksan voittavassa joukkueessa mukana Kontiolahdessa vuonna 2015 ja Hochfilzenissä 2017.
Maailmancupissa Hildebrand voitti 14 osakilpailua. Palkintopallille hän kiipesi yhteensä 30 kertaa.
Lue myös: Ilkka Herola juhli mäkihypyn SM-kultaa!
Lue myös: Eetu Nousiainen ja Jenny Rautionaho ponnistivat SM-kultaaa