Helsingin Jalkapalloklubin mestaruusjuna jatkaa tukevasti raiteillaan. Sunnuntaina Klubi murjoi FC Interin Helsingissä 3-0 (0-0).

Avausjakso oli vielä maaliton, mutta toisella jaksolla HJK meni menojaan.

Anthony Olusanyaosui kahdesti parinkymmenen minuutin sisään ja lopullisen ratkaisun iski rangaistuspotkustaBojan Radulovic.

HJK nousi voiton myötä 55 pisteeseen ja venytti eron KuPS:iin takaisin viiteen pisteeseen. KuPS:n mahdollisuus lepää siinä, että joukkue on pelannut yhden ottelun vähemmän kuin HJK.

KuPS hoiteli oman leiviskänsä ja voitti FC Hongan 3-2. Samalla illan tulosten myötä Hongan teoreettinenkin mahdollisuus mestaruudesta kuoli.

HIFK:n putoaminen Ykköseen varmistui myös sunnuntaina. HIFK hävisi VPS:lle 0-4. Ykkösen puolella KTP kaatoi EIF:n 2-1 ja sen paluu Veikkausliigaan varmistui samalla.

Lue myös: HIFK putoaa Ykköseen – Mixu Paatelaisen on syytä hävetä

LUE MYÖS: Näkökulma: Kun peliä pidettiin ongelmana – kuningaslaji näytti sokaisevan kauneutensa (FutisUutiset.fi)