Sveitsin kiekkolegendoihin lukeutuva hyökkääjäSven Bärtschion ilmoittanut lopettavansa uransa. Syynä ovat loukkaantumiset.
SveitsiläishyökkääjäSven Bärtschiilmoitti NHL Alumni -järjestön tiedotteessa viikonloppuna lopettavansa pitkän pelaajauransa.
– Tänään ilmoitan, että joudun lopettamaan ammattilaisjääkiekkoilijan urani sekavin fiiliksin. Tämä on kivulias päätös. Jääkiekko vaatii urheiluna vartalolta kaiken. Kuten usean muullakin pelaajalla, lukuisat loukkaantumiset ovat ottaneet minunkin kohdalla veronsa.
– Kuukausien harjoittelun jälkeen tajusin, ettei kroppani pääse vaaditulle tasolle. En voisi koskaan pelata ellen ole sataprosenttisessa kunnossa, Bärtschi kertoo.
Bärtschi oli Calgary Flamesin ykköskierroksen varaus vuoden 2011 varaustilaisuudessa. Miehen nimi huudettiin 13. varausvuorolla.
Bärtschi pääsi debytoimaan NHL:ssä heti kaudella 2011-12 Flamesin paidassa. Hän viihtyi organisaatiossa neljä kautta ennen kuin siirtyi pelaajakaupassa Vancouver Canucksiin.
Canucksin organisaatiossa mies pelasi seitsemän kautta ennen siirtymistään Vegas Golden Knightsiin.
Yhden Golden Knights -kauden jälkeen mies päätti uransa Sveitsin NL:n Bernissä. Ennen siirtymistään Pohjois-Amerikkaan mies oli pelannut myös Sveitsin NLB:ssä kaksi kautta. Pohjois-Amerikassa mies pelasi myös AHL:ssä.
292 NHL:n runkosarjaottelussaan mies iski tehot 66+72. Kahdessa pudotuspeliottelussa ei syntynyt tehoja. Mies pelasi urallaan myös yhdet MM-kisat.
Lue myös:Korisliigan Seagulls sai viimein täydennettyä ongelmapaikkansa: ”Paljon mutkia matkassa”