Kanada voitti viime sunnuntaina jääkiekon nuorten MM-kultaa lyötyään loppuottelussa Suomen jatkoajalla maalein 3-2. Nuorten MM-kisat innostavat Kanadassa tavallisesti paljonkin, mutta tällä kerralla kisoista Edmontonissa jäi mieliin lattea tunnelma tyhjine halleineen.
Suomessakin jääkiekon nuorten MM-kisat jäivät mediassa paitsioon. Yleisurheilun EM-kisat ja rallin MM-sarja vetivät viikonloppuna suurempia otsikoita, vaikka Suomi selviytyi finaaliin saakka.
Kisat pelattiin elokuussa, koska viime vuodenvaihteessa kisajärjestäjät Edmontonissa ja Red Deerissä töpeksivät koronarajoitusten kanssa. Tartuntoja tuli niin paljon, että turnaus oli pakko keskeyttää.
Elokuu oli ajankohdalle kuitenkin väärä valinta, koska silloin jääkiekko ei jaksa kiinnostaa Kanadassakaan. Edmontonissa oli kisojen aikaan meneillään lomakausi. Lisäksi järjestäjät yrittävät rahastaa ylihintaisilla lipuilla ja tällä kerralla ahneus kostautui, kun kysyntä ei vastannutkaan odotuksia.
Jääkiekkokausi alkaa Kanadassa toden teolla vasta lokakuussa. Syyskuussa pelataan vielä harjoitusotteluita, jotka eivät vielä intohimoja herätä.
Väärä ajankohta kostautui edellisen kerran Torontossa 2016 pelatussa World Cupissa. Silloin parhaiden pelaajien maajoukkueturnaus pelattiin syyskuussa ja tunnelma oli useissa otteluissa lattea. Torontossa innosti samaan aikaan enemmän baseball-joukkue Blue Jaysin ottelut New York Yankeesia vastaan.
Viimeistään nuorten MM-kisoissa jääkiekkoväki varmasti ymmärsi, ettei jääkiekkokauden keinotekoinen pidentäminen onnistu. Nuorten MM-kisoja on hyvä pelata vain vuodenvaihteessa ja World Cup järjestetään seuraavan kerran helmikuussa 2024.
Euroopassa miesten MM-kisat ajoitetaan nykyään toukokuun lopulle. Kanadan surullisten esimerkkien myötä toivottavasti tajutaan, ettei kesäkuulle MM-kisoja kannata enää venyttää. Yleisön vastaanottokyvyn rajat tulevat vastaan.
Teksti: Otto Palojärvi. Kuva: Jääkiekkoliitto
Lue myös:NHL-superlupaus Joakim Kemell pelaa SM-liigassa ensi kaudellakin