Jukurit taipui keskiviikkona SM-liigassa Kiekko-Espoolle maalein 4-6. Joukkue on nyt kolmen ottelun tappioputkessa.
Jukureiden apuvalmentaja Jesse Welling on kommentoinut eilistä tappiota seuran verkkosivuilla.
– Henkisesti aika haastava peli. Erien alkuun kaveri teki aika halvalla maalit meille ja 4-0-tilanteesta lähdettiin sitten kuromaan toisessa erässä. Hienosti joukkue nousi taistelemaan aidosti vielä pisteistä, mutta etumatka kaverilla oli liian iso tällä kertaa.
– Paljon hyvää, mutta samalla löydetään paljon asioita, joita pystytään tekemään paremmin ja olemaan huolellisempia, jotta peli pysyy paremmin kasassa, summasi Jesse Welling.
Jukurit kohtaa seuraavaksi perjantaina TPS:n Turussa ja lauantaina Kiekko-Espoon Espoossa.
– Tietysti sillä mielellä lähdetään, että pystytään koko ajan parantamaan peliä. Siellä on kova peli heti perjantaina Turussa. Sellaista ehjää 60-minuuttista tietysti tavoitellaan. Meitä nyt koetellaan kokoonpanohaasteiden kanssa, mutta meillä on kuitenkin joukkueellinen hyviä pelaajia, niin keskitytään siihen ja pyritään parantamaan, Welling linjasi.