Jukurit taipui keskiviikkona SM-liigassa Kiekko-Espoolle maalein 4-6. Joukkue on nyt kolmen ottelun tappioputkessa.

Jukureiden apuvalmentaja Jesse Welling on kommentoinut eilistä tappiota seuran verkkosivuilla.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Henkisesti aika haastava peli. Erien alkuun kaveri teki aika halvalla maalit meille ja 4-0-tilanteesta lähdettiin sitten kuromaan toisessa erässä. Hienosti joukkue nousi taistelemaan aidosti vielä pisteistä, mutta etumatka kaverilla oli liian iso tällä kertaa.

– Paljon hyvää, mutta samalla löydetään paljon asioita, joita pystytään tekemään paremmin ja olemaan huolellisempia, jotta peli pysyy paremmin kasassa, summasi Jesse Welling.

Jukurit kohtaa seuraavaksi perjantaina TPS:n Turussa ja lauantaina Kiekko-Espoon Espoossa.

– Tietysti sillä mielellä lähdetään, että pystytään koko ajan parantamaan peliä. Siellä on kova peli heti perjantaina Turussa. Sellaista ehjää 60-minuuttista tietysti tavoitellaan. Meitä nyt koetellaan kokoonpanohaasteiden kanssa, mutta meillä on kuitenkin joukkueellinen hyviä pelaajia, niin keskitytään siihen ja pyritään parantamaan, Welling linjasi.

Lue myös:Kevin De Bruynen tilanne on epävarma

LUE MYÖS: SaiPan kapteeni tietää, että hopea ei enää riitä viime kevään kaltaiseen huumaan – ”Kovaa on menty ja mennään” (Siniviiva.fi)