Chilen MM-ralli on sujunut rallin MM-titteliä havittelevalta ToyotanKalle Rovanperältätavallista heikommin. Ongelmat ovat pudottaneet miehen viidenneksi ja tallipäällikköJari-Matti Latvalaonkin skeptinen Rovanperän voittomahdollisuuksista.
Toyotan rallin MM-sarjatallin tallipäällikköJari-Matti Latvalaon toisen ajopäivän alkajaisiksi kyyninen tähtikuljettajaKalle Rovanperänvoittomahdollisuuksista Chilen MM-rallissa. Viidenneksi tippunut Rovanperä on kärjessä paahtavasta M-SportinOtt Tänakistajo 38,7 sekunnin päässä.
– Kalle hukkasi enemmän aikaa, hän ei todellakaan ole enää taistelussa voitosta, Latvala harmitteli Dirtfish-median haastattelussa.
– Luulen, että Kalle ajattelee enemmän mestaruutta ja kaiken kaikkiaan hän tarvitsee pisteitä. Hänen ei tarvitse ottaa riskejä ja pelkkä ajattelu viiden parhaan joukkoon sijoittumisesta riittää hänelle.
Latvala kiistää kuitenkin väitteet tallimääräyksestä.
– Ei. Tämä on tallianalyysi – se on analyysi, jonka teen kaikille kuljettajille.
Latvalalla oli myös selvät perusteet näkemykselleen.
– Kun olet niin paljon jäljessä ja alat kuroa 40 sekuntia kiinni ja ajat nopeasti avoimilla teillä ja kun tieasemasi eivät ole niin hyvät, se on vaikeaa.
– Siinä on myös mestaruuden elementtiä, koska hänellä on paljon menetettävää, mies toteaa Rovanperän tilanteesta.
Chilen MM-ralliin lähdettäessä M-Sportin Tänak pitää kärkipaikkaa 3,8 sekunnin erolla HyundainTeemu Suniseen. ToyotanElfyn Evanson kolmas ja 12,7 sekunnin päässä Tänakista. Muista suomalaisistaSami Pajarion kahdeksas jaEmil Lindholm13.
Lue myös:Suomalaiselle rallikuskille shokkihoitoa Chilen MM-rallissa