Ferrarin tallipäälliköllä Frederic Vasseurilla ei ole ollut aikaa levätä laakereillaan F1-sarjan kesätauolla. Vasseur on tehnyt ainakin yhden ison kaappauksen Mercedekseltä houkutellessaan uusia insinöörejä Maranelloon.

– Olemme tehneet sopimuksen johtavan nimen kanssa. Sopimuksen pitäisi alkaa 1. tammikuuta 2025, mutta yritän saada Toto Wolffin (Mercedeksen tallipäällikkö) vapauttamaan hänet aikaisemmin, Vasseur kertoo Gazzetta dello Sportille.

Vasseur ei siis kerro kyseisen henkilön nimeä, eikä suoraan edes sitä, että tämä tulee Mercedekseltä. Wolffista puhuessaan se käy kuitenkin varsin selväksi.

– Olemme palkanneet noin 25 ihmistä, mutta etsimme lisää. Ferrarin on vaikea houkutella brittiläisiä huippuinsinöörejä, Vasseur muistuttaa.

Vasseur vahvistaa samalla yhden toisen merkittävän asian. Valmistajien sarjassa neljäntenä oleva Ferrari on lopettanut tämän kauden auton kehitystyön tuulitunnelissa. Panostus on siirretty ensi vuoden autoon.

– Lopetimme testit tuulitunnelissa heinäkuun lopussa.

Ferrarilla kilpailevat Charles Leclerc ja Carlos Sainz ovat saamassa tällä kaudella vielä päivityksiä autoihinsa, mutta mistään merkittävämmästä ei ole enää kyse.

– Meillä on joitain osia, jotka tuomme Qatariin tai Austiniin, Vasseur kertoo.

Lue myös:Valtteri Bottasta huhutaan Red Bullille – panoksena kymmenet miljoonat

Lue myös:Alpinen F1-kuski Pierre Gasly tuskaisena: ”Työtä on vielä tehtävänä”

LUE MYÖS: TPS kertoi suru-uutisen (FutisUutiset.fi)