Ons Jabeur on ihastuttanut otteillaan tämän vuoden Wimbledonin tennisturnauksessa. Jabeur eteni maanantaina jo kahdeksan parhaan joukkoon.

Maanantaina Jabeur kaatoi turnauksessa seitsemänneksi sijoitetun puolalaisen Iga Swiatekin erin 5-7, 6-1, 6-1. Hän teki samalla myös historiaa.

Tunisialaisesta Jabeurista tuli nimittäin ensimmäinen arabinainen, joka on edennyt Wimbledonissa kahdeksan parhaan joukkoon. Hän oli myös ensimmäinen arabinainen, joka on pelannut Lontoon tarunhohtoisessa turnauksessa 16 parhaan joukossa.

Voitto ei ollut megaluokan yllätys, mutta yllätys silti. Jabeur ei ole suuri tuntemattomuus ja hänellä on ollut aina tavoitteet korkealla. Jabeur on avoimesti kertonut aiemmin haaveestaan tulla maailman parhaaksi naispelaajaksi.

Teksti Ville Hirvonen

LUE MYÖS: Suomalainen hiihtonainen järkyttävän teon kohteena – henki olisi voinut mennä (UrheiluAreena.fi)