Torstai oli hämmentävä tennispäivä Bulgarian tähdelle Grigor Dimitroville. Hän voitti suurimman osan pelatuista pisteistä, mutta voiton vei Novak Djokovic tuloksella 4-6, 6-2, 6-3.

Varsinkin avauserässä vakuuttavasti pelannut Dimitrov voitti 53 % ottelun pisteistä. Djokovic kuitenkin ryhdistäytyi toisessa erässä ja piti loppuun asti jokaisen syöttöpelinsä.

Pariisissa pelattavassa Masters-turnauksessa haaste sen kun kovenee. Puolivälierissä Djokovic kohtaa Marin Cilicin.

Andy Murray pelaa torstain myöhemmässä ottelussa suomalaissukuista ranskalaispelaajaa Lucas Pouillea vastaan. Murraylla on Pariisissa aivan erityinen porkkana: jos hän voittaa turnauksen eikä Djokovic pääse loppuotteluun, hän nousee ensimmäistä kertaa urallaan maailmanlistan ykköseksi.

LUE MYÖS: Jasmi Joensuu teki uuden aluevaltauksen – melkoinen näky (UrheiluAreena.fi)