
Useat ukrainalaisurheilijat ovat joko palanneet kotimaahansa tai jääneet sinne puolustamaan maataan Venäjän hyökkäykseltä. Mukaan mahtuu niin maailmanmestareita kuin olympiavoittaja.
Mikäli taistelu menee käsikähmäksi, niin Ukraina on vahvoilla, sillä sen riveissä on peräti neljä nyrkkeilyn maailmanmestaria. Veljekset Vitali ja Vladimir Klytshko ovat tarttuneet aseisiin ja suojelevat Kiovaa. Vitali on myös Kiovan pormestari.
Klytshkon veljekset ovat entisiä raskaansarjan maailmanmestareita, mutta mukaan mahtuu myös yksi nykyinen, sillä Oleksandr Usyk on myös tarttunut aseeseen. Usyk oli keskellä neuvotteluja uusintaottelusta Anthony Joshuaa vastaan, joka olisi tuonut hänelle miljoonien eurojen palkkion. Hän päätti kuitenkin auttaa kotimaataan.
Nyrkkeilijöiden joukkoa täydentää Vasili Lomatshenko, joka oli aikoinaan kevyensarjan kiistaton mestari sekä lisäksi höyhensarjan ja ylemmän höyhensarjan maailmanmestari. Hänen vyöllään on myös kaksi olympiakultaa amatöörivuosiltaan. Lomatshenko liittyi Belgorod-Dnestrovskyn alueellisiin puolustusjoukkoihin.
Tokion olympialaisissa painin olympiakultaa voittanut Zhan Beleniuk toimii yhteishenkilönä sotilaiden ja vapaaehtoisten välillä. Hän on nykyään myös Ukrainan kansanedustaja.
Entinen Arsenalin puolustaja Oleg Luzhny on liittynyt alueellisiin puolustusjoukkoihin. Hän voitti Arsenalin kanssa muun muassa Valioliigan ja FA Cupin.
Ampumahiihdon maailmanmestari Dmitro Pidrutshni jätti kisakauden kesken ja vaihtoi sukset maihareihin. Ase jäi kuitenkin selkään, kun hän suojelee kotimaataan.
Tennispelaaja Serhi Stakhovskyi ei omannut sotilaallista kokemusta, mutta se ei esitänyt häntä liittymästä mukaan taistoon. Hän liittyi mukaan Ukrainan asejoukkoihin pysäyttääkseen venäläiset.
Uransa aikana parhaimmillaan tenniksen maailmanrankingissa sijalla 13 ollut Aleksandr Dolgopolov. Uransa jo lopettanut peluri vei ennen sodan alkua äitinsä ja siskonsa turvaan Turkkiin, jossa hän myös opetteli aseen käsittelyn alkeita. Sen jälkeen hän palasi kotikonnuille harjoittamaan oppimiaan taitoja.
Yuriy Vernydub juhli vielä syyskuussa voittoa Real Madridista, kun hän valmensi Sheriff Tiraspolin voittoon Mestarien liigan lohkovaiheen ottelussa. Vernydub hyppäsi kuitenkin Moldovassa bussiin ja matkasi puolustamaan Ukrainaa.
Kanadassa kasvanut ja elänyt Svjatik Artemenko teki juuri ennen sodan alkua sopimuksen ukrainalaisjoukkue FK Podyllan kanssa. Vaikkei Artemenko omaa edes Ukrainan kansalaisuutta, hänen juurensa ovat vahvasti maassa. Hän syntyi Odessassa, mutta hänen perheensä muutti Kanadaan hänen ollessa kaksivuotias. Hänellä oli mahdollisuus palata Kanadaan sodan sytyttyä, mutta päätti jäädä puolustamaan synnyinmaataan.
Lue myös: Poliittisen hyväksikäytön uhri – Aleksander Bolshunovin hiihtoura ehkä ohi
Lue myös: Karmea katsomo-onnettomuus jalkapallopelissä – yli 200 loukkaantui