Topi Raitanen sijoittui kahdeksanneksi miesten 3000 metrin estejuoksussa. Kilpailun voitti Marokon Soufiane El Bakkali.

Kilpailu lähti liikkeelle hitaasti ja alusta saakka oli selvää, ettei kyseessä ole vauhtijuoksu. Raitanen tyytyi olemaan joukon hännillä juosten omaa juoksuaan.

Puolivälissä kilpailua vauhti alkoi kiihtyä ja samalla Raitanen paranteli asemiaan reilu kilometri ennen maalia nousten lähemmäs kärkeä. Etiopialaisjuoksijat alkoivat pitää entistä enemmän vauhtia eikä Raitanen pysynyt enää kärjen vauhdissa.

Viimeiselle kierrokselle lähdettäessä Raitanen oli 11. Raitanen kiri viimeisellä kierroksella ja pystyi parantelemaan asemiaan nousten aina kahdeksanneksi. Hänen aikansa 8.17,44 oli hänen kauden paras noteerauksensa. Hän oli myös kilpailun paras eurooppalainen.

Kilpailun voitti marokkolainen El Bakkali, joka osoitti vahvaa kirikykyään. El Bakkali kiristi ruuvia viimeisen vesiesteen jälkeen karaten uhkaajiltaan.

El Bakkali juoksi ajan 8.08,90. Hopeaa nappasi Etiopian Lamecha Girma ajalla 8.10,38 ja pronssille juoksi Kenian Benjamin Kigen ajalla 8.11,45.

LUE MYÖS: Näkökulma: Mika Lehkosuon lynkkaaminen paljastaa lajisokeuden (FutisUutiset.fi)