Tokion olympialaiset 2020 ovat saaneet poliittisen välikohtauksensa. Algerialainen judoka Fethi Nourine julisti henkilökohtaisen boikotin.
Nourinen oli määrä otella judon ensimmäisellä kierroksella Sudanin Mohamed Abdalrasoolia vastaan. Toisen kierroksen vastustaja olisi ollut israelilainen Tohar Butbul.
Nourine ei suostu kohtaaman Butbulia. Algerialainen tukee Palestiinaa, joka on tunnetusti jatkuvassa konfliktissa Israelia vastaan. Näin ollen Nourine päätti vetäytyä olympialaisista. Hän kertoi päätöksestään Algerian televisiossa.
Täysin sama kuvio nähtiin judon MM-kisoissa kaksi vuotta sitten. Silloinkin Nourine kieltäytyi ottelemasta Butbulia vastaan.
Tokiossa on ollut kisatapahtumia jo parin päivän ajan. Virallisesti kisat alkavat tänään perjantaina. Perjantain ohjelmassa on jousiammuntaa, esteratsastusta, soutua ja ammuntaa.

































