Yksi naisten tenniksen suurimmista ennakkosuosikeista ja kotiyleisön suosikki Naomi Osakan kisat ovat ohi. Osaka hävisi yllättäen tshekkiläiselle Marketa Vondrousovalle suoraan kahdessa erässä 1-6, 4-6.

Olympiaturnauksessa kakkoseksi sijoitettu Osaka oli kilpailun voittajasuosikkeja, mutta hänen tiensä tyssäsi kolmannelle kierrokselle. Rankingissa sijalla oleva Vondrousova onnistui pitämään japanilaisen kurissa ovelilla stoppareillaan ja liikuttaen häntä kentällä. Näin vuoden 2019 Ranskan avointen finalisti eteni neljännelle kierrokselle.

Osaka syntyi Japanissa, mutta muutti jo nuorena USA:han, jossa hän varttui. Hän päätti kuitenkin edustaa maajoukkuetasolla synnyinmaataan ja sytytti Tokion olympialaisten avajaisissa myös olympiatulen.

LUE MYÖS: Suomalainen hiihtonainen järkyttävän teon kohteena – henki olisi voinut mennä (UrheiluAreena.fi)